Bu müsahibə Aydın Tağıyevin müəllifi olduğu “Vətən” layihəsi çərçivəsində altıncı kitab üçün yazıya alınıb. Layihənin məqsədi canları bahasına tarix yazan şəhidlərimizin həyat və döyüş yolunu işıqlandırmaq, onların xatirəsinə həsr olunan müsahibələrdən ibarət kitabların ərsəyə gəlməsidir. Şəhidlərimizin ruhu şad olsun, Allah qazilərimizə can sağlığı versin!
Qısa arayış:
Arif Abbaslı 1993-cü il dekabrın 15-də Şərur rayonunun Qıvraq qəsəbəsində anadan olub. 2000-2008-ci illərdə Qıvraq qəsəbə tam orta məktəbində, 2009-2012-ci illərdə isə Heydər Əliyev adına Hərbi Liseydə təhsil alıb. 2012-2016-cı illərdə Heydər Əliyev adına Azərbaycan Ali Hərbi Məktəbində (AAHM) ali hərbi təhsil alıb. Azərbaycan Ordusunun baş leytenantı olan Arif Abbaslı 2020-ci il sentyabrın 27-də Azərbaycan Silahlı Qüvvələri tərəfindən Ermənistan işğalı altında olan ərazilərin azad edilməsi və Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün bərpa olunması üçün başlanan Vətən müharibəsi zamanı Murovdağın, Xocavəndin və Füzulinin azadlığı uğrunda gedən döyüşlərdə savaşıb. Arif Abbaslı oktyabrın 12-də Füzuli döyüşləri zamanı şəhid olub. II Şəhidlər Xiyabanında dəfn olunub.
Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün bərpa edilməsində xüsusi xidmətlərinə və işğal olunmuş ərazilərin azad olunması zamanı düşmənin məhv edilməsi üzrə qarşıya qoyulmuş döyüş tapşırığını yerinə yetirən zaman göstərdiyi qəhrəmanlıq nümunəsinə görə, həmçinin hərbi qulluq vəzifəsini yerinə yetirən zamanı igidliyin və mərdliyin nümayiş etdirilməsinə görə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin 09.12.2020-ci il tarixli Sərəncamına əsasən Arif Abbaslı ölümündən sonra "Qarabağ" ordeni ilə təltif edilib.
Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün təmin edilməsi uğrunda döyüş əməliyyatlarına qatılan və hərbi hissə qarşısında qoyulmuş tapşırıqların icrası zamanı vəzifə borcunu şərəflə yerinə yetirdiyi üçün Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin 15.12.2020-ci il tarixli Sərəncamına əsasən Arif Abbaslı ölümündən sonra "Vətən uğrunda" medalı ilə təltif edilib. Azərbaycanın Kəlbəcər rayonunun işğaldan azad edilməsi uğrunda aparılan döyüş əməliyyatlarına qatılaraq şəxsi igidliyi və şücaəti nümayiş etdirdiyinə görə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin 29.12.2020-ci il tarixli Sərəncamına əsasən Arif Abbaslı ölümündən sonra "Kəlbəcərin azad olunmasına görə" medalı ilə təltif edilib. Azərbaycanın Xocavənd rayonunun işğaldan azad edilməsi uğrunda aparılan döyüş əməliyyatlarına qatılaraq şəxsi igidliyi və şücaəti nümayiş etdirdiyinə görə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin 24.06.2021-ci il tarixli Sərəncamına əsasən Arif Abbaslı ölümündən sonra "Xocavəndin azad olunmasına görə" medalı ilə təltif edilib. Azərbaycanın Füzuli rayonunun işğaldan azad edilməsi uğrunda aparılan döyüş əməliyyatlarına qatılaraq şəxsi igidliyi və şücaəti nümayiş etdirdiyinə görə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin 05.11.2021-ci il tarixli Sərəncamına əsasən Arif Abbaslı ölümündən sonra "Füzulinin azad olunmasına görə" medalı ilə təltif edilib. Azərbaycanın Cəbrayıl rayonunun işğaldan azad edilməsi uğrunda aparılan döyüş əməliyyatlarına qatılaraq şəxsi igidliyi və şücaəti nümayiş etdirdiyinə görə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin Sərəncamına əsasən Arif Abbaslı ölümündən sonra "Cəbrayılın azad olunmasına görə" medalı ilə təltif edilib.
XTQ baş leytenantı, Şəhid Arif Abbaslının həyat yoldaşı Könül Əhmədova ilə müsahibəyə başlayırıq...
Könül xanım, Arif bəylə həyat yolunuz necə birləşdi?
-Bizim Ariflə tanışlığımız iştirak etdiyimiz təlimlərin birində başladı. Həmin vaxt təlim iştirakçıları üçün yaradılmış qrup vasitəsilə Arif məni görmüş, nömrəmi tapmışdı. Açığı, o zamanlar Ariflə yollarımızın bir gün ailə bağlarına qədər uzanacağını heç düşünməzdim. Amma günlər keçdikcə aramızdakı bağlar möhkəmləndi, tanışlıq dərinləşdi və biz birlikdə ailə qurmağa doğru addımlamağa başladıq. Arif həyatımın ilk sevgisi, öz iradəmlə seçdiyim insan oldu. Ona görə də onun həyatdan ani ayrılığı mənim üçün çox ağır və sarsıdıcı idi. Mən hər zaman ailə anlayışına xüsusi mənəvi dəyər vermişəm və düşünmüşəm ki, ailə qurmaq hər kəsə nəsib olmur — buna layiq olmaq lazımdır. Arif elə bir insan idi ki, mən onu tərəddüdsüz həyatımın mərkəzinə qoya bildim.
Ailə qurmazdan əvvəl arzum o idi ki, həyatımda elə bir insan olsun ki, onunla yanaşı addımlayarkən daim fəxr edim. Arif həqiqətən də həmin yeri tutdu. O, cəmi 26 yaşında olsa da, həyatın məsuliyyətini və ağırlığını 40 yaşlı bir insanın müdrikliyi ilə daşıyırdı. Onun hər addımı mənim üçün qürur mənbəyi idi. Bəzən elə böyük və mənalı davranışlar sərgiləyirdi ki, mən ondan öyrənir, ondan ilham alırdım. Arifin örnək götürüləsi çox xüsusiyyətləri vardı-insanlığı, Vətən sevgisi, ailəyə bağlılığı, məsuliyyəti və yüksək əxlaqı ilə seçilirdi. Ona görə də bizim həyat yolumuzun sadəcə təsadüf olmadığını, bir təvafuk və ilahi qismət olduğunu düşünürəm. Çünki Arif mənim illərlə qəlbimdə canlandırdığım arzularımın insanı idi.
Arif üçün Vətən hər şeydən üstün idi:
-Arif hər zaman Vətənini, xalqını, millətini hər şeydən üstün tuturdu. O, son dərəcə təmkinli insan idi – heç vaxt tələsik qərar verməz, tez cavab qaytarmazdı. Davranışlarında incəlik, sözlərində dərinlik vardı. Ən əsası isə Vətən sevgisi onun üçün sadəcə bir hiss deyil, həyatının mənası idi. Arif Vətəni elə böyük bir sevgi ilə sevirdi ki, o sevginin qarşısında ən uca dağlar belə dayana bilməzdi.
Öz-özümə düşünürdüm ki, əgər bir insan Vətənini bu qədər saf və səmimi sevə bilirsə, deməli ailəsini də eyni sevgi və məsuliyyətlə qoruyacaq, qayğısına qalacaq. O, ali təhsilli idi və bu da mənim üçün mühüm məqam idi. Eyni zamanda zəhmətlə, əziyyətlə böyüyüb formalaşmışdı. Bilirdim ki, həyatını alın təri ilə quran insan, qarşısındakı insanın da zəhmətini anlayar və qiymətləndirər.
Arifin xarakterini hansı gözəl sözlərlə təsvir etməyə çalışsam da, yenə də kifayət etməz. O, həm də valideynlərinə dayaq olan, onların qayğısını çəkən, hər zaman arxa duran bir oğul idi. Onun vaxtsız gedişi yalnız bir ailəni deyil, bütöv bir nəsli sarsıtdı. Həm bizim, həm də öz ata-ana nəslində böyük hörmət və izzət qazanmış bir insan idi. Kim ondan kömək istəsə, heç vaxt geri çevirməzdi; insanlara əl uzatmağı özünə borc bilirdi. Çox ailəcanlı, istiqanlı və səmimi insan idi. Amma lazım olan anda soyuqqanlılığını qoruyar, ən çətin anlarda belə özünü itirməzdi. Onun qəlbində həm sonsuz məhəbbət, həm də sarsılmaz qəzəb vardı: xalqına və Vətəninə necə böyük sevgi bəsləyirdisə, düşmənlərə qarşı da eyni dərəcədə qətiyyətli və sərt idi.
Generalımız Polad Həşimov şəhid olanda Arif sanki içindəki ağrıya sığmırdı. O günlərdə gözlərində qəribə bir alov – intiqam atəşi yanırdı. Həmin hadisədən sonra tez-tez deyirdi: “Kaş nə vaxtsa müharibə olardı, mən də gedib şəhid olardım”. Ona sual verəndə ki, niyə belə düşünürsən, cavabı həmişə eyni olurdu: “Nə vaxta qədər biz yalnız oğullarımızı şəhid verəcəyik? Gərək biz gedək torpaqlarımızı azad edək. Şəhid olsaq belə, bilək ki, torpaqlarımız artıq bizimdir”. O inanırdı ki, nə vaxtsa müharibə başlasa, düşmənlər geri çəkiləcək, çünki onlar yaxşı bilirlər ki, bu torpaqlar onların deyil. Düşmənləri həmişə qorxaq hesab edirdi və bu inam ona güc verirdi. Arif bütün addımlarında əvvəlcə Vətəni, sonra ailəsini düşünürdü – onun həyat fəlsəfəsi məhz bu ardıcıllıq üzərində qurulmuşdu.
Könül xanım, Arif bəyin xarakterini üç sözlə ifadə etsəydiniz nə deyərdiniz?
-Onu “Vətən sevdalısı, təmkinli və fədakar” kimi xarakterizə edərdim. Arif Naxçıvanda doğulub boya-başa çatıb. Hələ uşaq yaşlarından atasının evə gətirdiyi qəzetləri maraqla oxuyar, oradakı məqalələri diqqətlə izləyərdi. Elə həmin illərdən həm düşüncə dünyası formalaşır, həm də Vətən sevgisi onun daxilində kök salırdı. Hərbiyə olan marağı da məhz bu böyük sevginin nəticəsi idi.
Arif 9-cu sinifdə — 2009-2012-ci illərdə Naxçıvanda Heydər Əliyev adına Hərbi Liseyə qəbul olub. Daha sonra 2012-2016-cı illərdə Heydər Əliyev adına Azərbaycan Ali Hərbi Məktəbində ali hərbi təhsil alıb. Xüsusi Təyinatlı Qüvvələrə qəbul zamanı 300 nəfər arasından seçilən 30 nəfərin sırasında yer alması onun nə qədər cəsur, iradəli və fədakar olduğunu açıq şəkildə göstərirdi. Həyatda çox az danışan, lakin hər sözünü ölçüb-biçən təmkinli bir insan idi. Hərbiyə sevgisi onun üçün sadəcə peşə deyildi-bu, həyatının mənası, varlığının səbəbi idi. Həmişə ilk duası belə olardı: “İşimi layiqincə yerinə yetirim, Vətənə layiqli, xeyirli insan olum”. Arif vəzifə və forma üçün deyil, həqiqətən xalqının yanında olmaq, Vətəninin dayağına çevrilmək, insanların qayğısına qalmaq üçün yaşayırdı.
Bəzən verdiyim suallar cavabsız qalardı. Nə “hə”, nə də “yox” deyərdi — sadəcə susmağı seçərdi. Hərbi xidmətlə bağlı demək olar ki, heç nəyi bölüşməzdi; nə mənimlə, nə də ata-anası ilə. Getdiyi təlimlərdən belə xəbərim olmazdı. Hətta bəzən qaynatam zəng edib Arifi soruşanda, səmimi şəkildə “inanın, mən də harada olduğunu bilmirəm” deyərdim. Çünki o, hərbidə olarkən yerləşdiyi məkan barədə danışmağı qətiyyən sevməzdi; bu onun məsuliyyət hissindən və peşəsinə olan sədaqətindən doğurdu.
Könül xanım, Ariflə bağlı yaddaşından silinməyəcək xatirələrindən danışır:
-Ariflə cəmi iki il evli olduq. Amma o iki ilə bir ömürlük xatirə, bir ömürlük dərs sığdı. Evliliyimizin elə ilk aylarından Arif şəhidlik haqqında danışardı. Şəhidliyin necə uca zirvə olduğunu, insanın şəhid olandan sonra hansı mənəvi ucalığa yüksəldiyini izah edərdi. Bəzən də “əgər nə vaxtsa həyatda olmasam, bunu belə edərsən...” kimi cümlələr qurardı.
Bizim iki ilimiz, demək olar ki, belə söhbətlərlə dolu idi. Elə fikirlər vardı ki, məni üzməmək üçün onları zarafatla deyirdi. Amma mən hər dəfə onun sözlərindən sonra düşünürdüm ki, Arif həqiqətən çox çətin və məsuliyyətli bir peşə seçib. Sanki məni nəyəsə hazırlayırdı. Xüsusi Təyinatlı Qüvvələrin (XTQ) mənsubu olmaq heç də asan deyil. Özü də deyirdi: “Bunun axırı ölüm də ola bilər, Könül”.
Ona görə də haradasa, nə vaxtsa belə bir hadisənin baş verə biləcəyini anlayırdım. Amma bu qədər tez olacağını heç ağlımın ucundan belə keçirmirdim. Arif deyirdi: “Sən çox düşünmə. Mən nə birinciyəm, nə də axırıncıyam. Qismətimizdə şəhidlik varsa, o da olacaq”. Yay ayları idi. Bir gün qapı döyüldü. Açdım, gördüm ki, qapıda Arif dayanıb, əlində də bir kitab var. Kitabı mənə uzatdı və gülümsəyərək dedi: “Bilirsən də, insan şəhid olanda onun ailəsinə bayrağı belə uzadırlar...” Qapını açan kimi bu cür zarafat etmişdi. O an sadəcə bir söz kimi səsləndi, amma sonradan həmin anın ağırlığını daha dərindən hiss etdim.